Získané znalosti nebo dovednosti
- Povědomí o tom, na jaké překážky mohou ve společnosti narážet lidé různých genderových identit a sexuálních orientací nebo jejich blízcí v porovnání s cis hetero lidmi.
- Rozvoj empatie – vlastní zážitek založený na vcítění se do konkrétního queer člověka.
- Lepší pochopení toho, jak se určité společenské jevy (heteronormativita, cisnormativita) mohou odrážet na životě queer lidí.
Náročnost aktivity
✓ pro aktivitu je nezbytné mít alespoň základní znalost LGBTQ tematiky
Vazba na vzdělávací oblasti
Člověk a jeho svět
Klíčová slova
#hraní rolí
#LGBTQ
#genderová rozmanitost
#sexuální rozmanitost
#vztahová rozmanitost
#společenské postavení
#sociální stigmatizace
#sociální stres
#heteronormativita
#cisnormativita
Pomůcky
Nastříhané kartičky s rolemi dle počtu zúčastněných
Příprava prostoru
Ideální je aktivitu provádět na širokém schodišti, které má alespoň 15 schodů. Každá odpověď „ano“ znamená krok nahoru do schodů. Pokud schodiště není k dispozici, lze zvolit jakékoliv místo s dostatkem prostoru, aby bylo možné postavit všechny zúčastněné na jednu startovní čáru vedle sebe a aby před sebou měli místo na 15 kroků.
Časová náročnost
1 nebo 2 vyučovací hodiny
Popis provedení aktivity
1.Pro tuto aktivitu je na začátku ze všeho nejdůležitější vytvoření bezpečného prostředí ve třídě pro všechny.To znamená: je v pořádku něco nevědět; požádat o výměnu role, pokud je pro mě problematická; nehodnotíme se navzájem apod. Zároveň je třeba aktivitu volit citlivě a pozorně k tomu, že ve třídě může být někdo LGBTQ, koho by se mohla aktivita osobně dotýkat.
2. Vyučující aktivitu uvede, představí cíl a téma hodiny.
3. Vyučující nechá třídu vylosovat si karty s rolemi a nechá cca 5 minut na to, aby si všichni mohli co nejvíce promyslet svou roli a vžít se do ní. Pokud má ke své roli někdo nějakou otázku nebo nejasnost, je zde prostor to probrat. Vžití se do role lze podpořit i následujícími otázkami napsanými na tabuli / flipchart, nebo promítnutými na stěnu:
• Jaké má vzpomínky na dětství?
• Jaké povolání mají rodiče a jak s nimi vychází?
• Co nejradši dělá ve svém volném čase? Kam se chodí bavit?
• Má ve svém okolí někoho tak blízkého, že spolu můžou mluvit úplně o všem?
4. Následně si všichni stoupnou pod schodiště či na stejnou „startovní čáru“. Studující mají karty se svými rolemi tak, aby byly čitelné pro ostatní. Vyučující čte popis různých situací z následujícího seznamu. Kdo bude moci odpovědět „ano“, postoupí o schod výš. Je dobré dávat po uvedení každé situace nějaký čas na rozmyšlenou, aby si ji všichni dokázali v rámci své role co nejlépe představit.
Popis situací:
• Může bez obav cestovat po celém světě
• Má možnost studovat cokoliv, co je zaujalo.
• Má možnost věnovat se profesi, kterou si vybere.
• Nebojí se útoků na svoji osobu na ulici nebo v médiích.
• Může bez obav z reakce okolí vzít svou lásku za ruku nebo si můžou dát na veřejnosti pusu.
• Může mít se svou láskou svatbu.
• Může bez obav vyjádřit své lásce to, co k ní cítí.
• Může si na sebe vzít oblečení, v jakém se cítí dobře.
• Je pro ně snadné najít si partnera nebo partnerku.
• Může se své nejlepší kamarádce / nejlepšímu kamarádovi svěřit úplně se vším.
• Může se svou rodinou mluvit otevřeně o všem.
• Je pro ně snadné založit rodinu a mít dětí, kolik bude chtít.
• V práci se může s kolegy a kolegyněmi otevřeně bavit o všem.
• Ztotožňuje se se svým jménem v dokladech.
• Má se na koho obrátit, když si chce popovídat o svých trablech s láskou.
5. Závěrečná reflexe
Závěrečná reflexe je prakticky nejdůležitější částí celého cvičení. Mělo by při ní dojít k odfiltrování různorodých emocí všech zúčastněných, ale také ke shrnutí nejzásadnějších faktů a zkušeností a zasadit získané vědomosti a zkušenosti do určitého rámce a kontextu. Také by se mělo poukázat na to, které faktory napomáhají „krokování“ (sociální sítě, otevřená komunikace, vztahy s rodiči a blízkými atd.), a co naopak může „krokování“ brzdit (např. uzavřenost, nedostatek blízkých osob a podobně).
Návrhy na první část reflexe a „odfiltrování emocí“:
A)„Jedno slovo“ – Každý řekne jedno slovo, které ho napadá v souvislosti s proběhlou aktivitou. Díky tomu se zamyslí nad aktivitou jako celkem, každý má možnost se vyjádřit a sdílet tak s ostatními alespoň takto minimalisticky své emoce. Vyučující může získat přehled o tom, jaký měla aktivita dopad, koho více zasáhla a případně tomu uzpůsobit další průběh reflexe.
B)„Škálování“ – Každý zvedne ruku tak vysoko, jak souhlasí s danou otázkou. Například při použití první otázky níže „Jaké to pro vás bylo, když jste postupovali, nebo nepostupovali dál?“ představuje zvednutí ruky úplně nahoru velmi pozitivní emoce, ruka v úrovni pasu neutrální emoce a ruka u země velmi negativní emoce. Díky této technice se opět mohou vyjádřit všichni a v relativně krátkém čase vzájemně sdílí své odpovědi. Dobré je zařadit max. 3 otázky touto technikou a přejít ke slovní reflexi, při které je možné své odpovědi více upřesnit a rozvést.
Návrhy na otázky k závěrečné slovní reflexi:
• Jaké to pro vás bylo, když jste postupovali? A naopak, když jste nepostupovali dál?
• Jak se cítili ti z vás, kteří postupovali dopředu rychleji než ostatní? Kdy jste si uvědomili, že jste rychlejší?
• Jak moc jste se dokázali ponořit do své role? Bylo snadné, nebo spíše obtížné ji sehrát?
• Co způsobuje, že někdo nemohl postupovat dopředu?
• Zrcadlí tato hra nějakým způsobem dnešní společnost? Jak?
• Co pro změnu nebo zlepšení situace ve společnosti můžou teď nebo později udělat jednotliví lidé, jako jsme my?
6. Součástí závěru by měl být prostor pro diskusi a vysvětlení některých pojmů, které mohou být součástí aktivity a nemusí být jasné či známé všem (např. LGBTQ, gay, lesba, trans člověk, GSVR, stigmatizace, sociální stres atd.). Může následovat debata o tom, jaké další specifické situace mohou v naší společnosti zažívat gayové, lesby, bisexuální či trans lidé.
Zdroje k tématu
-
-
- E-learning projektu CommonPoint, Modul 5 – Lidská práva a jejich porušování
- Specifika sociální práce respektující genderovou, sexuální a vztahovou rozmanitost: Část I – To nejdůležitější z oblasti genderové, sexuální a vztahové diverzity a respektující sociální práce
- Být LGBT+ v Česku: Zkušenosti LGBT+ lidí s předsudky, diskriminací, obtěžováním a násilím z nenávisti. Výzkum VOP 2019
-