Besedy

Besedy přináší především osvětu v tématech genderové identity a sexuální orientace, poskytují relevantní informace a také osobní zkušenosti. Naším přáním je předat žactvu a studujícím možnost vnímat odlišnosti jakožto zdroj kulturního a společenského obohacení, vyvrátit mýty a předsudky spojené s nevědomostí a posílit vzájemný respekt a empatii.

Beseda genderové identity a sexuální orientace

Program ve třídě

Celková délka 90 min. Program střídá různé aktivity, obsahuje práci ve skupinách i se třídou jako celkem a zahrnuje projekci krátkého filmu o délce cca 20 minut, po kterém následuje diskuze a prostor pro volné dotazy studujících.Máte specifické potřeby? Obraťte se na nás před programem. Vybírejte z 3 tematických bloků:

 1. Coming out je zaměřen na téma sebepřijetí a sdělování druhým, kým jsme z hlediska naší sexuální orientace a/nebo genderové identity.
 2. Buď sám sebou je zaměřen na gender, genderové stereotypy a představuje také intersex lidi.
 3. Trans* je zaměřen na transgender identitu a jak lze vytvářet inkluzivní prostředí. Pro pražské školy pořádáme program ve spřátelených festivalových kinech. Vstupné činí 100 Kč na studenta*ku, pedagogický doprovod má návštěvu zdarma.

Leták s programovou nabídkou ke stažení >

Program v kině

Celková délka 120–150 minut. Po projekci filmu o délce cca 90 min následuje diskuze. Vybírejte z následujících filmů:

 1. Rande na oko je příběh o dvou mladých queer lidí v Irsku koncem 20.století.
 2. Léto v Kreuzbergu vypráví o první lásce introvertní dívky z Berlína.
 3. Lola je dospívající trans dívka, která má komplikovaný vztah se svým tátou.
 4. Strachy v nás je film o životě umělce Daniela na křesťanském venkově v Polsku.

Besedy v regionech přímo u vás na škole probíhá za zvýhodněné vstupné 60 Kč na studenta/studentku a zdarma pro vyučující. Leták s programovou nabídkou ke stažení >

Jak objednat

Školní projekce probíhají po celý školní rok. Termín si můžete vybrat sami dle dostupnosti lektorů*lektorek. S dotazy a poptávkou programu (alespoň měsíc dopředu) se obracejte na emailovou adresu: skoly@mezipatra.cz

Smysl projektu

Cílem je především osvěta v tématech genderové identity a sexuální orientace, poskytování relevantních informací a také osobních zkušeností. Program zaměřujeme na podporu queer studujících v žákovských kolektivech, vyvracení přetrvávajících předsudků, posilování vzájemné empatie a respektu. Naším přáním je předat žactvu a studujícím možnost vnímat odlišnosti jakožto zdroj kulturního a společenského obohacení. Prostřednictvím projekcí je navíc chceme seznámit s kvalitní nezávislou filmovou tvorbou a kultivovat je prostřednictvím umění.   Jak projekce s besedou probíhají? Přečtěte si reportáž Marcely Macháčkové, která shrnula své zážitky za rok 2019.

beseda ve škole

Co si děti z besed odnesly?

 • „Že se máme vzájemně respektovat, jací jsme.“
 • „Cítím se trošku líp ohledně své identity.“
 • „Že je vlastně jedno, jestli jsi na kluky nebo na holky. Je to jen tvoje věc, ne jejich.“
 • „Pochopení, jak se jiní lidé cítí.“
 • „Nové pojmy, které jsem neznala.“
 • „Při coming outu na to nebudu sama. Nemusím se ho bát.“
  Celkem proškolených

Projekt v číslech

V letech 2018–2022 jsme projeli celou republiku a navštívili řadu škol ve velkých městech i lokality s nižší populací. Snažíme se pomoci budovat bezpečné školní prostředí pro mladé queer lidi opravdu ve všech částech země.

Počet projekcí v krajích
Počet projekcí dle typu školy
Počet projekcí dle zalidněnosti města

Další zdroje
informací

Nasměrujeme vás na diskuzní skupiny, odbornou literaturu i osoby, které vám mohou nabídnout svou expertízu v LGBT+ tematice. Cenné jsou ale i kontakty na podpůrné skupiny nebo poradny, které můžete předat vašim LGBT+ studujícím.