Ve škole by se tato témata
měla objevovat ve dvou rovinách:
1. Při vedení školní třídy
Aby se studující mohli věnovat učení, musí se cítit ve škole bezpečně. Jako třídní učitelé a učitelky nebo jako osoby ze školního poradenského pracoviště sledujte, jaké ve třídě panuje sociální klima, a podporujte vznik bezpečného prostředí. Zvláště v dospívání, které nutně přináší experimentování s identitou a prozkoumávání svých emocionálních a sexuálních potřeb, je důležité věnovat prostor tomu, aby mladí lidé mohli sdílet své obavy a pochybnosti. Je také vhodné reflektovat třídní normy z hlediska představ o tom, „co a kdo je normální“, a podporovat respekt k rozmanitosti genderových identit i vztahových a sexuálních orientací.
2. V obsahu výuky jednotlivých předmětů
Především v těch předmětech, které se týkají osobnosti, mezilidských vztahů a fungování společnosti, je důležité věnovat sexualitě, vztahům a genderovým identitám prostor, protože se jedná o významné oblasti. Studující by se měli seznámit s fakty, aby méně podléhali různým stereotypům a předsudkům.
Pro každou z těchto rovin nabízí tento web konkrétní náměty, jak s tématy ve skupinách různě starých dětí a dospívajících pracovat. Všechny jednotlivé techniky mají společný jmenovatel ve dvou principech:
- respekt k jedinečnosti každého člověka,
- vzájemná komunikace s cílem budovat společenství, kde rozmanitost není překážkou, ale obohacením.
Doc. PhDr. Irena Smetáčková, Ph.D.,
vedoucí Katedry psychologie, Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy