Jak učit o LGBT+ tématech

Je důležité, aby školy pracovaly s tématy, která se týkají vztahové a sexuální orientace, genderové identity a genderového projevu. Vždy je potřeba, aby vyučující mohli v těchto oblastech stavět na dostatku znalostí a usilovali o respektující přístup. Vzhledem k tomu, že se jedná o témata dotýkající se identity a intimity, je nutné uchopovat je citlivě. Ale rozhodně na ně nerezignovat.

Ve škole by se tato témata
měla objevovat ve dvou rovinách:

 

1. Při vedení školní třídy

Aby se studující mohli věnovat učení, musí se cítit ve škole bezpečně. Jako třídní učitelé a učitelky nebo jako osoby ze školního poradenského pracoviště sledujte, jaké ve třídě panuje sociální klima, a podporujte vznik bezpečného prostředí. Zvláště v dospívání, které nutně přináší experimentování s identitou a prozkoumávání svých emocionálních a sexuálních potřeb, je důležité věnovat prostor tomu, aby mladí lidé mohli sdílet své obavy a pochybnosti. Je také vhodné reflektovat třídní normy z hlediska představ o tom, „co a kdo je normální“, a podporovat respekt k rozmanitosti genderových identit i vztahových a sexuálních orientací.

 

2. V obsahu výuky jednotlivých předmětů

Především v těch předmětech, které se týkají osobnosti, mezilidských vztahů a fungování společnosti, je důležité věnovat sexualitě, vztahům a genderovým identitám prostor, protože se jedná o významné oblasti. Studující by se měli seznámit s fakty, aby méně podléhali různým stereotypům a předsudkům.

 

Doc. PhDr. Irena Smetáčková, Ph.D.,

Doc. PhDr. Irena Smetáčková, Ph.D.,
vedoucí Katedry psychologie, Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy

Pro každou z těchto rovin nabízí tento web konkrétní náměty, jak s tématy ve skupinách různě starých dětí a dospívajících pracovat. Základními principy těchto námětů jsou respekt k jedinečnosti každého člověka a vzájemná komunikace s cílem budovat společenství, kde rozmanitost není překážkou, ale obohacením.

Jak NEučit o LGBT+ tématech

Jak postupovat

V rámci vzdělávání v oblasti LGBT+ tematiky hraje významnou roli diskuse v kolektivu, schopnost vyučujících tuto diskusi vést a současně vytvářet a udržovat bezpečné a respektující prostředí pro všechny.

Tyto diskuse bývají oproti jiným preventistickým tématům mnohdy velice náročné, protože se ve společnosti stále potýkáme s velkou mírou předsudků, dezinformací a s předpokladem, že jen cisgender a hetero osoby jsou „normální“. To je také jeden z nejčastějších důvodů, proč se vyučující otevírání tohoto tématu obávají. Je samozřejmé, že nelze hned od začátku vše dělat bezchybně. Důležité je ale svou činnost reflektovat, chyb si všímat a učit se z nich.

Můžeme se předem připravit a vyvarovat se některých chyb nebo náročných situací, které se často opakují. Je důležité vědět, že některé přístupy, situace či aktivity mohou být pro studující velmi náročné až ohrožující a mohou v kolektivu citlivost k rozmanitosti spíše zhoršit.

Statisticky je vysoce pravděpodobné, že je ve třídě někdo, pro koho je LGBT+ tematika osobní (ať už mají studující po veřejném coming outu, prochází si vnitřním coming outem, nebo mají blízkou osobu, které se téma dotýká). Proto je nutné myslet při volbě vhodných aktivit a způsobů pojetí na to, jaké by to pro tyto studující mohlo být a jak by se při programu mohli cítit. Cílem by mělo být vytvářet především bezpečné prostředí, ve kterém je v pořádku být sami sebou, kde je běžné vyjadřovat se s respektem k ostatním a kde tak místo sebestigmatizace mladí lidé nachází podporu a prostor pro sebepřijetí.

Desatero zásad, na co si dát pozor při diskusi se studujícími o LGBT+ tematice

1. Nejdříve si zhodnoťte situaci ve třídě.
Je dobré před otevíráním LGBT+ tematiky v kolektivu zvážit, zda se jedná o téma ve třídě diskutované a zda se zde nachází otevřeně LGBT+ studující či otevřeně negativně se vyhraňující studující. Není vhodné tematiku ve formě všeobecného preventivního programu přinášet do kolektivu, ve kterém registrujete známky transfobní či homofobní šikany. V takových situacích by preventivní program mohl představovat i riziko prohloubení problémů ve třídě a je nutné postupovat podle krizového plánu šetření šikany a situaci nepodcenit. V takových případech doporučujeme sáhnout po službách selektivní prevence, které často zprostředkovávají preventistické organizace.

2. Nemisgenderujte (nepoužívejte špatný rod) a nedeadnamujte (nepoužívejte staré jméno) studující ani další osoby, jejichž příběhy do výuky přinášíte.
Respektujte jméno a rod, který daná osoba používá. Misgendering a deadnaming jsou klasickou známkou výše zmíněného přístupu vyčleňujícího transgender osoby. Pokud bychom přímo v podobně zaměřeném programu někoho misgenderovali, ukazovali bychom tak studujícím, že respektování genderové identity ostatních pro nás není důležité, a shazovali tak význam celého programu. Stejně tak je důležité tento základní projev vzájemného respektu vyžadovat i po studujících a na případné překračování hranic upozorňovat. Bez toho nemůžeme očekávat, že by se trans studující v tomto prostoru mohli cítit bezpečně. Pozor, i v případě, že mluvíte o minulosti trans člověka a odkazujete se na dobu před coming outem, je stále vhodné používat rod a jméno, které daný člověk používá v současnosti, přestože v referované době tomu bylo jinak.

3. Nepřecházejte chybná či ofenzivní slova a výroky, pokud je někdo ze studujících použije, a reagujte na ně.
Je důležité společně se nad významem slov zastavit a slušně upozornit na to, co bylo řečeno, proč jsou daná slova, označení či výroky nevhodné a potenciálně ubližující a jak bychom to mohli říci jinak. Je ale také důležité nastavit si hranici mezi prostým omylem nebo nepřesným vyjádřením a úmyslem zesměšnit či ublížit. V takových situacích je na vás, abyste jasně nastavili hranice respektující diskuse a na nich trvali. Přecházení podobných situací totiž nejen výrazně snižuje pocit bezpečí pro samotné LGBT+ či jinak rozmanité studující, ale také v kolektivu takové jednání legitimizuje a potenciálně podporuje.

4. Nenarušujte důvěrnost vztahu se studujícími.
Ať už by se mělo jednat o zveřejnění informací, se kterými se vám studující v důvěrném prostoru svěřili v minulosti (jako například situace vyoutování někoho ze třídy před zbytkem kolektivu), nebo vynesení informací z tohoto setkání. Stejně tak je důležité dát si pozor, abychom nikoho do sdílení netlačili a nenutili tak studující překračovat své hranice. To samozřejmě neplatí jen pro vyučující, a proto je vhodné nastavit si před diskusí společně pravidla, mezi kterými by mělo zaznít právě i respektování soukromí ostatních.

5. Vyhýbejte se zobecňování, předpokládání zkušenosti ostatních a jejich bagatelizaci.
Pokud vyjadřujeme nějakou naši zkušenost, vždy je důležité uvést kontext a rozlišit mezi fakty a našimi předpoklady nebo obecně známými, ale nepravdivými informacemi. Tím se vyhneme vyjadřování předsudků o LGBT+ osobách. Pokud si u něčeho nejste jistí, můžete takovou situaci před třídou pojmenovat a společně si informace doplnit. Podobně jako můžeme mít tendenci někdy věci zobecnit, často si dokreslujeme informace o dalších lidech na základě naší předchozí zkušenosti a předpokladu. Pro bezpečnou a otevřenou diskusi v kolektivu je ale potřeba nechat předpoklady stranou a vycházet pouze z toho, co jednotlivé studující osoby skutečně říkají a brát to vážně. A pokud si nejste jisti, co je řečeným přesně myšleno, zeptejte se.

6. Nevnímejte a neoznačujte LGBT+ osoby jako „ty jiné“ a naopak cishetero osoby jako „ty normální“.
Pokud přinášíme LGBT+ témata do výuky, je důležité, abychom pomáhali zprostředkovat studujícím různé spektrum zkušeností. Cílem by mělo být skrze příběhy a situace, se kterými se studující mohou identifikovat, ukázat rozmanitost, která mezi lidmi přirozeně je, a že jsme všichni vlastně tak trošku „jiní“. Z toho nám pak vyplyne, že skutečný vzájemný respekt nezná rozlišování lidí na normální a jiné.

7. Nenastavujte reflektory na LGBT+ studující, pro které může být diskuse ve třídě už tak náročná.
Nikdy by tak program neměl být uveden s tím, že bude realizován kvůli někomu ze studujících, kdo je LGBT+. Takové uvedení může vyvolat v samotných LGBT+ studujících výrazný diskomfort, postavit je do nepříjemného postavení a mnohdy i vyvolat nevoli u podobné diskuse vůbec být. Zároveň to může vytvářet celkové napětí ve třídě, neporozumění ostatních a případně podpořit narušenou dynamiku třídního kolektivu. Mějme na paměti, že LGBT+ témata do třídy přinášíme kvůli všem studujícím, ať už jsou sami LGBT+, nebo ne. Je vhodné také (zvláště samotné otevřeně LGBT+) studující předem upozornit a dát jim možnost u takové diskuse nebýt, pokud by to pro ně bylo příliš náročné.

8. Nenuťte studující k účasti na aktivitách, pokud se jich účastnit nechtějí.
Důvodů, proč by se studující mohli chtít konkrétních aktivit či celého programu neúčastnit, může být mnoho. Je vhodné se s nimi v případě pochybností individuálně pobavit, abyste mohli situaci více porozumět, případně studující patřičně podpořit, pokud to potřebují. Zároveň také není vhodné po studujících v rámci aktivit požadovat výkony, hodnotit je či nějak penalizovat.

9. Snažte se nedávat prostor v diskusi pouze aktivním, ale i těm, kdo třeba potřebují více času, než se odhodlají promluvit.
Často se totiž stává, že při vstupech zaměřených na LGBT+ témata bývají nejaktivnější sami LGBT+ studující, nebo ti, kdo zaujímají k tématům spíše negativní postoj. Ukazuje se jako vhodné téma využívání společného diskusního prostoru zmínit v úvodním nastavování pravidel pro diskusi a motivovat studující k tomu, aby si sami hlídali, zda a jak se zapojují a případně se navzájem byli schopni upozornit nebo podpořit v lepší práci se společným prostorem.

10. Nebojte se tématu a nebojte se zeptat, když si něčím nejste jistí.
Nebojte se ani přiznat takovou věc před studujícími. Může to být naopak skvělá příležitost, abyste společně po odpovědi pátrali a trénovali tak společně vyhledávání spolehlivých informací. Nebojte se také zeptat organizací, jako je Prague Pride, Mezipatra či Trans*parent, jak některé téma pojmout, pokud v něm cítíte nejistotu. Nakonec tato zásada platí i pro přímou komunikaci s LGBT+ studujícími, pokud s nimi řešíte nějaká osobní témata. Vždy je lepší ptát se přímo dané osoby než se snažit po své ose nalézt odpovědi, které ale nemusí situaci a potřebám této osoby odpovídat.

Konkrétní příklady aktivit a materiálů, kterým se raději vyhnout

1. Argumenty pro/ti manželství pro všechny: Je dobré před otevíráním LGBT+ tematiky v kolektivu zvážit, zda se jedná o téma ve třídě diskutované a zda se zde nachází otevřeně LGBT+ studující či otevřeně negativně se vyhraňující studující. Není vhodné tematiku ve formě všeobecného preventivního programu přinášet do kolektivu, ve kterém registrujete známky transfobní či homofobní šikany. V takových situacích by preventivní program mohl představovat i riziko prohloubení problémů ve třídě a je nutné postupovat podle krizového plánu šetření šikany a situaci nepodcenit. V takových případech doporučujeme sáhnout po službách selektivní prevence, které často zprostředkovávají preventistické organizace.

2. Práce s tématem sebevražd: Respektujte jméno a rod, který daná osoba používá. Misgendering a deadnaming jsou klasickou známkou výše zmíněného přístupu vyčleňujícího transgender osoby. Pokud bychom přímo v podobně zaměřeném programu někoho misgenderovali, ukazovali bychom tak studujícím, že respektování genderové identity ostatních pro nás není důležité, a shazovali tak význam celého programu. Stejně tak je důležité tento základní projev vzájemného respektu vyžadovat i po studujících a na případné překračování hranic upozorňovat. Bez toho nemůžeme očekávat, že by se trans studující v tomto prostoru mohli cítit bezpečně. Pozor, i v případě, že mluvíte o minulosti trans člověka a odkazujete se na dobu před coming outem, je stále vhodné používat rod a jméno, které daný člověk používá v současnosti, přestože v referované době tomu bylo jinak.

3. Práce s nekvalitními materiály: Je důležité společně se nad významem slov zastavit a slušně upozornit na to, co bylo řečeno, proč jsou daná slova, označení či výroky nevhodné a potenciálně ubližující a jak bychom to mohli říci jinak. Je ale také důležité nastavit si hranici mezi prostým omylem nebo nepřesným vyjádřením a úmyslem zesměšnit či ublížit. V takových situacích je na vás, abyste jasně nastavili hranice respektující diskuse a na nich trvali. Přecházení podobných situací totiž nejen výrazně snižuje pocit bezpečí pro samotné LGBT+ či jinak rozmanité studující, ale také v kolektivu takové jednání legitimizuje a potenciálně podporuje.

Mgr. Teodor Brzák

Mgr. Teodor Brzák,
Speciální pedagog, sociální pracovník

Pokud si nejste jistí, zda jsou aktivity, které používáte ve výuce, vhodné nebo byste chtěli konzultovat svůj přístup, neváhejte kontaktovat organizace zabývající se LGBT+ vzděláváním, které najdete v kontaktech. Můžete také sáhnout po některé z aktivit, jejichž metodické listy jsou k nalezení zde.

Další zdroje
informací

Nasměrujeme vás na diskuzní skupiny, odbornou literaturu i osoby, které vám mohou nabídnout svou expertízu v LGBT+ tematice. Cenné jsou ale i kontakty na podpůrné skupiny nebo poradny, které můžete předat vašim LGBT+ studujícím.