Beseda genderové identity a sexuální orientace
Program ve třídě
Celková délka 90 min. Program střídá různé aktivity, obsahuje práci ve skupinách i se třídou jako celkem a zahrnuje projekci krátkého filmu o délce cca 20 minut, po kterém následuje diskuze a prostor pro volné dotazy studujících.Máte specifické potřeby? Obraťte se na nás před programem. Vybírejte z 3 tematických bloků:
- Coming out je zaměřen na téma sebepřijetí a sdělování druhým, kým jsme z hlediska naší sexuální orientace a/nebo genderové identity.
- Buď sám sebou je zaměřen na gender, genderové stereotypy a představuje také intersex lidi.
- Trans* je zaměřen na transgender identitu a jak lze vytvářet inkluzivní prostředí. Pro pražské školy pořádáme program ve spřátelených festivalových kinech. Vstupné činí 100 Kč na studenta*ku, pedagogický doprovod má návštěvu zdarma.
Program v kině
Celková délka 120–150 minut. Po projekci filmu o délce cca 90 min následuje diskuze. Vybírejte z následujících filmů:
- Rande na oko je příběh o dvou mladých queer lidí v Irsku koncem 20.století.
- Léto v Kreuzbergu vypráví o první lásce introvertní dívky z Berlína.
- Lola je dospívající trans dívka, která má komplikovaný vztah se svým tátou.
- Strachy v nás je film o životě umělce Daniela na křesťanském venkově v Polsku.
Besedy v regionech přímo u vás na škole probíhá za zvýhodněné vstupné 60 Kč na studenta/studentku a zdarma pro vyučující. Leták s programovou nabídkou ke stažení >
Jak objednat
Školní projekce probíhají po celý školní rok. Termín si můžete vybrat sami dle dostupnosti lektorů*lektorek. S dotazy a poptávkou programu (alespoň měsíc dopředu) se obracejte na emailovou adresu: skoly@mezipatra.cz
Smysl projektu
Cílem je především osvěta v tématech genderové identity a sexuální orientace, poskytování relevantních informací a také osobních zkušeností. Program zaměřujeme na podporu queer studujících v žákovských kolektivech, vyvracení přetrvávajících předsudků, posilování vzájemné empatie a respektu. Naším přáním je předat žactvu a studujícím možnost vnímat odlišnosti jakožto zdroj kulturního a společenského obohacení. Prostřednictvím projekcí je navíc chceme seznámit s kvalitní nezávislou filmovou tvorbou a kultivovat je prostřednictvím umění. Jak projekce s besedou probíhají? Přečtěte si reportáž Marcely Macháčkové, která shrnula své zážitky za rok 2019.
Co si děti z besed odnesly?
- „Že se máme vzájemně respektovat, jací jsme.“
- „Cítím se trošku líp ohledně své identity.“
- „Že je vlastně jedno, jestli jsi na kluky nebo na holky. Je to jen tvoje věc, ne jejich.“
- „Pochopení, jak se jiní lidé cítí.“
- „Nové pojmy, které jsem neznala.“
- „Při coming outu na to nebudu sama. Nemusím se ho bát.“
Projekt v číslech
V letech 2018–2022 jsme projeli celou republiku a navštívili řadu škol ve velkých městech i lokality s nižší populací. Snažíme se pomoci budovat bezpečné školní prostředí pro mladé queer lidi opravdu ve všech částech země.