Menšinový stres
Jedním z důsledků nerovného postavení queer osob je vyšší míra stresu, jemuž čelí jako společensky stigmatizované osoby a který mohou zažívat v různých sociálních situacích, ať už zvažují coming out nebo žijí otevřeně jako LGBTQ. Tento tzv. sociální, nebo také menšinový stres se pak odráží na jejich duševním zdraví a zvyšuje pravděpodobnost vzniku duševních i tělesných onemocnění nebo rizikových jevů, jako je zneužívání návykových látek, sebepoškozování či sebevražedné pokusy.
Samotná transgender identita nebo neheterosexuální orientace není duševní porucha a ani duševní poruchy nezpůsobuje. To, co představuje pro tyto osoby velkou zátěž, jsou zkušenosti s diskriminací, šikanou, předsudky nebo jakýmkoli nerovným zacházením. Například riziko sebevražedného chování je z těchto důvodů u LGBTQ osob zvýšené, a to zejména u dětí a dospívajících. Můžeme vzpomenout například čtrnáctiletého Filipa, který neunesl homofobní postoje české společnosti a dobrovolně v roce 2014 ukončil svůj život. Jeho čin stál na počátku poradny sbarvouven.cz, která pomáhá zejména mladým lidem, kteří řeší otázky spojené s genderovou identitou nebo sexuální orientací.
Situace trans a genderově rozmanité mládeže
Obzvláště zranitelné jsou trans a genderově rozmanité osoby. Mladí trans lidé jsou více ohroženi riziky užívání návykových látek, viktimizace a kumulace spektra rizikových faktorů. V roce 2020 proběhl mezinárodní projekt SWITCH, který za Českou republiku realizoval Národní ústav duševního zdraví a organizace Transparent. Zúčastnilo se ho 223 respondentek a respondentů z řad trans a nebinárních osob žijících v Česku a celých 30 % z nich uvedlo, že mají zkušenost s pokusem o sebevraždu.
K menší stigmatizaci a vyšší kvalitě života těchto osob vede jednoznačně veřejná podpora rovných práv LGBTQ lidí. Bylo například zjištěno, že po zavedení manželství pro všechny v USA klesl počet pokusů o sebevraždu u středoškolské mládeže. I když jich samotných se manželství bezprostředně netýkalo, tento krok v legislativě vedl ke snížení jejich pocitu stigmatizace a výhledu na nadějnější budoucnost.
Pojmy, které je dobré znát:
Sociální (menšinový) stres
Homofobie (bifobie, transfobie, queer fobie)
Internalizovaná homofobie (bifobie, transfobie, queer fobie)
Heteronormativita
Cisnormativita
Morální panika
Projevy queerfobie
Příklady:
- Zpochybňování neheterosexuální orientace člověka („to se ti holky líbí, protože jsi ještě nepotkala toho pravého“) nebo něčí genderové identity („to tě časem přejde“ nebo „to je dneska v módě“),
- automatický předpoklad, že jsou všichni lidé cisgender a heterosexuální (otázky typu „už máš kluka?“ směrem k dívkám nebo „už máš holku?“ směrem k chlapcům),
- podléhání stereotypům, používání „nálepek“, které LGBTQ lidi degradují a dělají z nich nepřátele společnosti; to vede k tomu, že je někteří berou jako „škodnou, kterou je možno střílet“ (tzv. dehumanizace).
Mikroagrese jsou verbální (slovní) i neverbální projevy, úmyslné či neúmyslné, které komunikují nepřátelské, hanlivé nebo negativní postoje vůči lidem ze zranitelných skupin, ale i lidem mimo určité normy nebo nějak se vymykajícím (např. vůči lidem s nadváhou, ženám v mužských povoláních a podobně). Tyto projevy mohou mít mnoho podob, např. určitý způsob chování (přejití na druhou stranu ulice), úšklebek, gesto, vtip, výrok, zdánlivý kompliment atd. Na rozdíl od otevřeně agresivních projevů je u mikroagresí často (ale ne nutně vždy) úmysl pomoci, nebo aspoň ne přímo uškodit, ale člověk zvolí ne úplně vhodnou formu.
Kde můžeme na mikroagrese narazit? Úplně všude. Často se s nimi potkáváme doma, v rodině nebo od blízkých („v těch šatech máš moc velký zadek“, „nebreč, nebo ti dám důvod“, „jsem starší, takže musím mít pravdu“), ve škole („běháš jako holka“, „na holku ti ta matika celkem jde“) nebo v práci (např. sociální izolace na pracovišti, queerfobní vtipy nebo komentáře). Setkat se s nimi můžeme i v domě nebo na ulici (komentáře vzhledu, tetování, přejití na druhou stranu ulice, aby se nám člověk vyhnul), ve zdravotnictví („jste chlap, tak musíte něco vydržet“), od policie (komentování vzhledu lidí, kolem kterých na hlídce procházejí, oplzlosti), na sociálních sítích („existují jen dvě pohlaví“, „nejsem homofobní, ale…“, „když se cítím jako letadlo, na koho se můžu obrátit?“, „byl to jen nevinný vtip, trans lidé nemají smysl pro humor“, „dívky, co se chtějí stát chlapci“), v médiích (zastaralá nebo nevhodná terminologie, bulvarizace LGBTQ témat atd.) a jinde.
Mikroagrese jsou bohužel tak běžné, že si jich většina lidí ani nevšimne, nebo má tendenci je bagatelizovat. Je proto důležité o nich mluvit, vědět o nich, umět je identifikovat. Ačkoli nejde o projevy přímé agrese nebo šikany, důsledky mikroagresí mohou být stejně závažné, ne-li horší. Okolí totiž může mít pocit, že jde o nějakou banalitu, kterou bychom měli přejít a nezabývat se jí. Určitá slova nebo projevy chování druhých v nás ale dlouho zůstávají a mají moc náš život negativně ovlivňovat (vyhýbání se určitým lidem nebo činnostem, zhoršené sebevědomí, zhoršení prospěchu ve škole nebo pracovních výsledků v práci a podobně).
Mýty, které se vážou k duševnímu zdraví queer lidí
Mýtus:
„Queer identita je nemoc – to, že queer lidé mají více potíží v oblasti duševního zdraví, dokazuje, že jsou nemocní, a nemá se to podporovat.“
Je již dostatečně vědecky prokázáno, že rozmanitost v oblasti genderové identity a sexuální orientace je běžná všude na světě a že jde o základní charakteristiky člověka, které nelze změnit žádnou terapií. Nejedná se tedy o nemoc, ale o vrozenou záležitost. Světová zdravotnická organizace (WHO) odstranila genderový nesoulad z kategorie duševních poruch v Mezinárodní klasifikaci nemocí MKN-11 v roce 2021.
Potíže v oblasti duševního zdraví u queer lidí souvisí s jejich zkušenostmi s diskriminací, šikanou, předsudky nebo nerovným zacházením, případně z obav, že by k něčemu takovému mohlo např. v důsledku coming outu dojít.
Mýtus:
„Queer identita vzniká v důsledku traumatu/sexuálního zneužívání.“
Zdroje
- Specifika sociální práce respektující genderovou, sexuální a vztahovou rozmanitost: Část I – To nejdůležitější z oblasti genderové, sexuální a vztahové diverzity a respektující sociální práce, kapitoly Menšinový stres a duševní zdraví ne-heterosexuálních lidí a Homofobie, bifobie, transfobie, jejich projevy a možnosti práce s poškozenými, s. 45-68.
- Rozvoj duševní pohody u transgender klientů. Poznatky a holisticky orientovaný terapeutický přístup. Národní ústav duševního zdraví, Klecany, 2021.
- České školy pod lupou: Výzkum homofobie a transfobie na školách. Praha: Proud, 2016.
- Jak přispívat k bezpečnému a zdravému klimatu v prostředí školy na příkladu prevence homofobní šikany. Vydala Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu z.s. (PROUD) v Praze, 2016.
Články
- Prevence rizika sebevražedného jednání transgender a nebinárních osob – významná oblast duševního zdraví. Časopis Psychiatrie, 4/2022.
- Jak se děti stávají nástroji v Orbánově anti-LGBT propagandě
- Konstrukce morální paniky jako mechanismus sociální exkluze
- LGBTI diskriminace ve světě
- Menšinový stres a duševní zdraví ne-heterosexuálních lidí
- Psychology of Social Stress. Stress and Health.
- Same-Sex Marriage Legalization Linked to Reduction in Suicide Attempts Among High School Students
- The Dangerous Consequences of Florida’s „Don’t Say Gay“ Bill on LGBTQ+ Youth in Florida
- Transgender Identity and Experiences of Violence Victimization, Substance Use, Suicide Risk, and Sexual Risk Behaviors Among High School Students – 19 States and Large Urban School Districts, 2017
Webové stránky
Jiné
- E-learning projektu CommonPoint, Modul 6: Sociálně podmíněný stres a duševní zdraví
- Supporting Wellbeing and Integration of Transgender victims in Care environments with Holistic approach